Adsl ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar Nedir?

ADSL İnternet Bağlantısı

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) yani Bakışımsız Sayısal Abone Hattı, bağlantı modeli bakır kablo ile bağlantı modelidir ve bakır kablonun bir direnci vardır. Kablo uzunluğu ne kadar fazla ise direnç o kadar yükselir bu da size verilen internet bağlantısının düşük gelmesine neden olur. Yani 8 Mbps internet paketi aldıysanız, internetin size gönderildiği santrale uzaklığınıza bağlı olarak 7 yada 6 Mbps gibi bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

Zaten ADSL hizmeti aldığınız şirketi arayıp “interneti 8 Mbps alıyorum ama 6 Mbps geliyor” derseniz, ezberletilmiş bir şekilde “santrale mesafenizin uzak olması nedeniyle böyle geliyor efendim” şeklinde size bilgi verilir.

Bu nedenle sözleşmelerdeki küçük yazılarda “8 Mbps’ye kadar” kelimesini görmek muhtemeldir. Bu maksimum 8 Mbps hız alabileceğiniz anlamına gelir.

Fiber Optik İnternet Bağlantısı

Fiber Optik internet bağlantısı, ADSL bağlantıya kıyasla çok daha hızlı ve kesintisiz bir bağlantı sunmaktadır.

Malzeme olarak plastik veya cam kullanılır. Bakır yada diğer madenlere kıyasla kayıpları yok denecek kadar azdır ve hızlıdır. Tabi yinede bükülme, ezilme, aksesuar, bağlantı ve üretim hataları gibi nedenlerle kayıplar meydana gelebilir.

Veri aktarımı ve alımı olarak ışık kullanılır. Fiber optik kablolarda bu ışığa yön verilebilmesini sağlar. Işık hızında internet denmesinin bir nedeni de budur.

En can alıcı noktası ise, ADSL internet bağlantısında “En fazla X Mbps internet …” denilirken, fiber optik bağlantısında “En az X Mbps internet …” denilir. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi siz 8 Mbps internet paketine ücret öderken 6-7 Mbps kullanıyorsanız, fiber optikte 25 Mbps internet paketine ücret öderken 26-27 Mbps kullanıyorsunuz.

SONUÇ

Fark ortada, dolayısıyla düşünmeye bile gerek yok. Tabi maalesef fiber optik altyapısı sadece belli şehirler ve onların merkezlerinde var. Yani deli gibi fiber optik bağlantıya sahip olunmak istense de ADSL ‘ye mahkum olan çok ciddi bir kesim var.

Ülkemizde fiber altyapı her geçen gün gelişmekte. Siz de daha hızlı internet erişimine sahip olmak istiyorsanız fiber interneti tercih edebilirsiniz. Sitemiz üzerinden fiber internet kampanyalarını ve ADSL kampanyalarını inceleyerek internet fiyatlarını öğrenebilirsiniz. 


Veritabanına bağlantı sağlanamadı