CPC Nedir?

İnternet reklam fiyatlandırmasında sık kullanılan terimler şunlardır:

 CPM: Cost per Mille (Thousand) = Yani 1000 gösterim başına fiyatlandırma demektir. Bu uygulansada çok dikkat çeken bir pazarlama stratejisi değildir.Türkiye’de de sıkça bu reklam tarzı kullanılır.

 CPC: Cost per Click = Yani tıklama başı ödeme demektir, reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız doğrultusunda tıklama başına size 0.15TL gibi bir bedel verilir.Etkili bir methodtur. Google AdWords’un da kullandığı yapı budur.

CPL: Cost per Lead = Yani siteden aldığınız kayıt başına ücretlendirme yapıldığı modeldir.Herhangi bir siteye verilen reklamı tıklayan kişiler sitenize gelip, örneğin sizin istediğiniz bir kayıt formunu doldurduysa o zaman siz reklam verdiğiniz siteye para ödersiniz.Daha çok hedef odaklıdır.

CPA: Cost per Action = Yani eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Burdaki eylem sizin belirlediğiniz her hangi bir şey olabilir. Fakat CPL’in bir adım ötesinde eylem olarak ürün satışı, paralı üyelik satışı veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması olabilir.

Sürekli aldığımız sorulardan biri de google adwords hesaplarının google tarafından neden onaylanmadığı ile ilgilidir.Bunu da diğer yazımında değineceğiz.


Veritabanına bağlantı sağlanamadı