İnternet çocuklar için daha güvenli hale getiriliyor

Teknoloji ve internet her zamankinden daha hızlı büyüyor. Genç kuşak da bu gelişmelere ebeveynlerinden daha hızlı adapte oluyor ve bu, bir zaman sonra güvenlik konusunda denetlenmelerini zorlaştırıyor.

Küçük çocuklar için internetin kontrollü ve denetimli kullanılması gerektiği bir gerçek. Çünkü internet ortamında çocuklara zararlı olabilecek, gelişimlerine kötü etki edebilecek birçok içerik bulunuyor. İnternet bağımlılığı da ayrı bir tartışma konusu.

Bu nedenle büyük firmalar da artık önlem alarak çocuk özel uygulamalar ve hizmetler üretiyor. Reklam ve kar kaygısı gütmeden üretilen bu özel uygulamalar, çocukların internet aktivitelerinin güvenli hale gelmesinin ve ebeveynleri tarafından kolayca denetlenmesinin yolunu açıyor.

Kiddle Nedir?

Kiddle, Google’ın çocuklar için geliştirdiği bir arama motorudur. Kiddle, çocuklar için güvenli görsel arama motoru olarak tanımlanıyor. Yalnızca otomatik bir süzgeçten değil; Google editörleri tarafından elle kontrol edilerek filtreden geçiyor. Çocukların arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan sitelerin hepsi editörler tarafından seçilmiş, kolay anlaşılabilen içeriklere sahip siteler. Ayrıca sitelerin tamamı çocuklar için özel olarak oluşturulan siteler arasından seçiliyor.

Messenger Kids nedir?

Yalnızca 13 yaşından küçük çocuklar için geliştirilen Messenger Kids, öncelikle ABD’de ve IOS işletim sistemi için piyasaya sürüldü. Facebook, üye olan çocukların bilgilerini depolamayacağını ve bunları reklam veya veri olarak kullanmayacağını bildirdi. Bir çocuğun bu uygulamayı kullanması için de ebeveynlerinin izni gerekiyor.

Messenger Kids, normal Facebook’un mesaj uygulamasının daha basit bir hali. Bu uygulamayı kullanmak için ebeveyn izni gerekiyor. Ayrıca iki çocuğun Messenger Kids’te arkadaş olması için ikisinin de ebeveynlerinin onayı gerekiyor. Bu onayların ardından iki çocuk birbirleriyle Messenger Kids üzerinden yazışabilecek, görüntülü arama yapabilecek ve dosya paylaşabilecek.

Youtube Kids Nedir?

Özellikle Youtuber’lar sayesinde genç kitle tarafından daha fazla ziyaret edilen Youtube, çocuklar için IOS ve Android işletim sistemlerine özel uygulama geliştirdi. Youtube Kids, çocuklar için eğlenceli içerikler öneren, önerilerini onların zevklerine göre yapan ve uygunsuz içerikleri filtreleyen özel bir uygulama.

Ayrıca ebeveynler için zamanlama özelliği sunuyor ve ebeveynin belirlediği süre dolduğunda uygulama kapanıyor. Youtube Kids hala gelişme aşamasında olduğu ve editörler tarafından elle kontrol edilmediği için uygunsuz içeriklerin düşük de olsa çıkma ihtimali bulunuyor. Bunu farkeden ebeveynlerin, içeriği uygunsuz olarak işaretleyerek uygulamanın gelişimine katkıda bulunması isteniyor.

Kaynak: Milliyet


Veritabanına bağlantı sağlanamadı