Kablonet Nedir?

İnternet erişimi bir tür sayısal veri transfer protokolü üzerinden sağlanmaktadır.

Telefon üzerinden alınan internet, standart çift kutuplu data hattı ile alınırken, günümüzde bu iletim sistemlerinin alternatifleri, Kablo ve fiber iletim hatlarıdır. Tabii telefon üzerinden alınan veri ile alternatif metotların arasında çok ciddi bir kapasite farkı söz konusudur. Fiber internet son jenerasyon iletim sistemi olmakla birlikte kullanılabilmesi için verinin aktarıldığı merkezde ciddi bir yatırım gerekirken, kablo üzerinden alınan internet nispeten daha düşük maliyetlerle fibere yakın hızlarda ve kapasitede aktarım yapabilmektedir. Coaxial kablolar üzerinden veri transferi yapan alt yapıya ülkemizde kablonet denmektedir.

Türksat, kendisine ait uydular üzerinden dünya ile Türkiye’nin bağlantısını sağlar. Türk Telekom internet omurgası deniz aşırı fiberoptik kablolar ile veri sağlarken, Türksat uydular üzerinden veri transferi yapar. Bu sayede ülkemizden global veri ağına bağlanan farklı bir omurga da söz konusu olur ve çıkış kapasitemiz ciddi miktarlarda yükselir.

Tabii kablonet yalın bir hizmet değildir. Firmanın prosedürleri kapsamında henüz kablo tv kullanmayanların internet kullanabilmesi mümkün olmamaktadır. Adrese gelen kablotv hattı, oldukça yüksek miktarda verin transfer edilebildiği bir altyapıdır ve bu hat üzerinden saniyede ortalama 100mb veri transferi mümkündür. ADSL alt yapısının 50mb sınırına karşılık kablonet sahip olduğu hız avantajı ile oldukça ciddi oranda ön planda yer almaktadır.

Türksa kablo hizmetleri, teledünya ve diğer ismi uydunet olan kablonet hizmetleri ile birlikte kablo tv hizmetlerini sunar. Adreste dolabı olması durumunda kolayca bağlanabilen kablonet veya diğer ismiyle uydunet kendine özel modem ve tv alıcısı ünitelerine sahiptir ve bu bağdaştırıcılar Türksat tarafından sağlanmaktadır. Siz de uydunet başvuru yapmak istiyorsanız, sistem üzerinden Türksat başvuru linkini takip ederek kablonet başvuru kanallarına erişebilirsiniz. Kablo hizmetleri tarafından sunulan internet paketleri, dilerseniz sınırsız internet biçiminde verilebildiği gibi, bunu tercih etmeyenler için kotalı ve kullanıma bağlı ödeme gibi seçeneklere de sahiptir. Ayrıca Türksat, düzenli olarak internet kampanyaları düzenlemekte ve uygun fiyatlarla sınırsız internet paketleri sağlamaktadır.

Kaynak: f5 Haber


Veritabanına bağlantı sağlanamadı