Metro Ethernet Nedir ?

Metro Ethernet, günümüzde kullanılan ADSL ve VDSL hizmetlerine nazaran çok daha hızlı ve gelişmiş bir internet altyapısıyla müşterilerin hizmetine sunulmuş durumda. Peki Metro Ethernet nedir? ADSL ve VDSL hizmetleriyle farkı nedir? Kimler kullanmalı?

Metro Ethernet ne demek?

Metro Ethernet; öncelikli olarak orta ve büyük ölçekli şirketler olmak üzere, internet kullanımının yoğun olarak yapıldığı yerlerde tercih edilebilen kurumsal bir internet hizmetidir.

Metro Ethernet, fiber optik kablolar üzerinden müşteriye ayrı bir hattanımlanarak sağlanır. Müşterinin tercihine göre, 5 Mbit/sn ile 50Gbit/sn arasında simetrik veri gönderim imkanına sahiptir.

ADSL ve VDSL ile farkı nedir?

Metro Ethernet, internet kullanımının yoğun olduğu yerlerde kullanılan bir kurumsal internet hizmetidir. ADSL ve VDSL hizmetlerine bakış en büyük farkı, bağlantının fiber optik kablolar üzerinden yüksek bant genişliğinde simetrik olarak sağlanıyor olmasıdır.

Fiber optik kablolar sayesinde, çok düşük gecikme oranları ve yüksek indirme ve yükleme hızlarına erişilir. Aynı zamanda simetrik bağlantı ile internet hattında darboğaz yaşanmaz.

Bu hizmetten yararlananlar; klasik xDSL çözümlerinden ziyade özel tahsis edilen hat ile bağlandıklarından, normal kullanıcıların yaşadığı yavaşlama ve kesinti gibi problemlerden etkilenmezler.

ADSL ve VDSL hizmetinde olduğu gibi, problem yaşandığı zaman müşteri hizmetleri tarafından arıza kaydı alınmaz, direkt duruma teknik ekip tarafından müdahale edilerek en kısa zamanda çözümü sağlanır.

Simetrik bağlantı nedir?

Simetrik bağlantı, hem indirme (download) hemde yükleme (upload) hızlarının eşit olduğu bağlantı türüne denir. Bu tür bağlantılar fiber optik kablolar üzerinden sağlanır.

Asimetrik olan ADSL ve VDSL hizmetlerinde kullanılan eski teknolojilerdendolayı, internetten indirme yapılırken bir yandan yükleme yapılmaya çalışıldığında hat darboğaz olarak geçici süreliğine kullanılamaz hale gelir. Fiber optik bağlantıyla sağlanılan simetrik bağlantıyla bu problem yaşanmaz.

Metro Ethernet’i kimler kullanmalı ?

Bu hizmeti öncelikli olarak;

  • Orta ve büyük ölçekli şirketler
  • İnternet ortamında yoğun indirme ve yükleme yapan içerik üreticileri
  • Üniversiteler
  • Hastaneler
  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Oteller
  • Hastaneler
  • Turizm merkezleri
  • Alışveriş merkezleri

kullanmalıdır.

Kurumsal bir hizmet olan Metro Ethernet, Türkiye’de ki birçok internet servis sağlayıcısı tarafından müşterilerine farklı paketlerle sunulmaktadır.


Veritabanına bağlantı sağlanamadı