Mobil İnternet Ekonomisinin Değeri Türkiye’de 103 Milyar Lira

OC&C Strategy Consultants ve Google Türkiye’nin ortak hazırladığı Türkiye Mobil İnternet Ekonomisi Raporu’nda mobil internet ekonomisinin 103 milyar TL değerinde olduğu belirtildi.

Yönetim ve danışmanlık hizmetleri veren OC&C Strategy Consultants ile Google Türkiye ortaklaşa hazırladığı Türkiye Mobil İnternet Ekonomisi Raporu doğrultusunda, mobil internet ekosisteminin 2016 senesi içerisinde oluşturmuş olduğu toplamda 103 milyar TL’lik değer’in Türkiye’deki milli gelirin yüzde 4’lük oranına denk geldiği belirtildi.

Belirtilen değerin 2021 senesi içerisinde toplamda 226 milyar TL’ye yükselerek milli gelirin yüzde 4.9 oranına karşılık gelmesi, 2023 senesi içerisinde ise 289 milyar TL’ye yükselerek milli gelirin yüzde 5.2 oranına karşılık gelmesi öngörülüyor.

Geçtiğimiz sene içerisinde Google’ın mobil işletim sistemi olan Android tarafından karşılanan  ekonomik değerin 54 milyar TL olduğu ve bu değerin milli gelirin yüzde 2.1’lik oranını oluşturduğu belirtildi.

Türkiye’de internet kullanıcı tabanının geliştirilmesinde itici güç olarak belirtilen mobil uygulamalar, ülke genelinde 2013 senesinden 2016 senesine kadar mobil penetrasyon oranını 3.1 puan yükselterek yüzde 94 seviyelerini gördü. Sabit geniş bant ve mobil abonelerinin toplamı ise üç sene içerisinde yüzde 24 büyüme göstererek 2016 senesinde mobil yüzde 83 olmak üzere 62.2 milyon aboneye çıktı.

2016’da Satılan Akıllı Telefon 13 Milyon

Yayımlanan rapor doğrultusunda mobil işletim sistemi olan Android’in, diğer pazarlara oranla Türkiye içerisinde de mobil internet ekosisteminin büyümesine katkı sağladığı belirtilerek, gelişmekte olan ekosistemin anapaydaşları içerisinde telekom operatörlerinin, tüketicilerin, dijital girişimlerle birlikte uygulama geliştiricilerinin ve cihaz üreticilerinin de yer aldığına vurgu yapıldı.

Raporda tüketicilerin hariç olduğu paydaşların tüm platformlar doğrultusunda 2016 senesinde 103 milyar TL ekonomik değer yarattığı ve bu değerinde Türkiye’nin GYSH’sinin yüzde 4 oranına karşılık geldiği belirtildi. Öte yandan geçtiğimiz sene içerisinde Türkiye’de toplam da 13 milyon akıllı telefon satışının yapıldığı ve bu sayının 10 milyonunundan fazlasının Android işletim sistemine sahip olduğu vurgulandı.

Kaynak: Ekonomi7


Veritabanına bağlantı sağlanamadı