Thk nedir

THK (TOPTAN HAT KİRALAMA)

Kurumsal firmalardan bu kelimeyi çok duyabilirsiniz. Bu tür terimler toptan hat kiralama yerine Thk diyerek sanırız cümlenin uzunluğundan tasarruf edilerek çok kelime sarf etmemeye yarıyor.

Peki nedir bu Thk denilen şey?


Resim: Thk nedir

Şimdi Türkiye’de biliniyor ki herkesin kullanmakta olduğu bir sabit telefon hizmeti vardır. Bu hizmet Türk Telekom tarafından köşe bucak demeden hemen her haneye hizmet vermektedir. Bu sabit hatları Türk Telekom servis sağlayıcı dediğimiz Ttnet, Turknet, Doping, Superonline, Vodafone, Dsmart Net gibi firmalara kiralamaktadır. Bu kiralama esnasında kullanılan terim ise Thk (Toptan hat kiralama) dır.

Servis sağlayıcı firmalar bu hatları toplu olarak düşük bedeller ile alarak son kullanıcı dediğimiz hanelere düşük fiyatlı ucuz kampanyalar yaparak sunar. Siz herhangi bir firmadan (Türk Telekom şebekesi kullanan) yani internet üzerinden işlem görmeyen numara aldığınızda  aslında servis sağlayıcınız Türk Telekom’dur. Bir arıza yada bir sorun ile karşılaşmanız durumunda yine size servis hizmeti verecek olan firma Türktelekomdur.

Buradaki avantaj ise daha ucuz fiyatlı sabit telefon paketleri kullanıyor olmanızdır. Eskilerde bu durum çift fatura olarak ilerliyordu ancak günümüzde Türk Telekom tarafından ayrıca gönderilen sabit faturalar ortadan kalkarak tek faturalı sisteme geçiş yapıldı. Kullanıcılar iki fatura derdinden kurtularak tek faturalı sisteme geçiş yaptı.


Veritabanına bağlantı sağlanamadı