TV izleme alışkanlığı gitti, yerine internet geldi

Türkiye’de 48 milyon internet kullanıcısı var. Günde 6 saat 46 dakika internette geçiyor. Günlük TV izleme süresi ise 2 saat 14 dakika.

İngiliz merkezli sosyal medya ajansı We Are Social, Türklerin internet ve televizyon alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya göre Türkiye’de 48 milyon kişi internet kullanırken, internette vakit geçirme süresi ise 6 saat 46 dakikaya ulaştı. Günlük ortalama televizyon izleme süremiz ise sadece 2 saat 14 dakika…

Öyle görünüyor ki ilerleyen yıllarda internette geçirdiğimiz vakit iyice artacak, televizyon izleme saatimiz ise gittikçe azalacak. Geçmişteki aile ritüelleriyle şimdiyi kıyaslayınca durum çok net ortaya çıkıyor zaten. 1990’lı yılların sonlarında akşamları bütün aile bireyleri televizyon karşısında toplanıp Uğur Dündar, Ali Kırca veya Reha Muhtarlı anahaber bültenlerini izledikten sonra, Süperbaba veya Bizimkiler dizisine geçerdi. Eğer günlerden pazarsa, STAR’daki sinema gecesi ve Bir Başka Gece kaçırılmazdı. Mehmet Ali Erbil ve Güner Ümit’li yarışma programları ise tek eğlencemizdi. Televizyon hayatmızın önemli bir parçasıydı, onsuz bir hayat düşünemezdik.

Şimdiyse internetsiz bir hayat düşünemiyoruz. Televizyon olmasa da olur… Hatta daha iyi olur, boşuna yer kaplamaz! Gerekirse internetten izleriz!

Son 10 yıldır ‘ailece akşam televizyon izleme ritüeli’ kaybolmuş durumda. Bu işi sadece 40+ yaş üstü kişiler, dizi ve yarışma programı izleyerek yerine getiriyor. Ailenin daha minnak bireyleri kendi odalarına kapanıp internet başında kimi zaman sosyal medyada takılmayı, kimi zaman da başka platformlardan dizileri takip etmeyi tercih ediyor. Araştırma da bu söylediklerimi doğruluyor. İnternette geçirdiğimiz sürenin 3 saatini sosyal medyaya ayırıyoruz. En bayıldığımız sosyal medya platformu, yüzde 57’lik oran ile Youtube. Onu yüzde 56’lık oranla Facebook, yüzde 45 ile Instagram, yüzde 44 ile Twitter, WhatsApp ve Messenger takip ediyor.

Türkiye’deki aktif internet kullanıcı sayısı 48 milyon kişiye ulaşmış zaten. Bu ne demek biliyor musunuz? Nüfusun yüzde 60’ı demek!

İnternette geçirilen süre ise geçen yıla göre inanılmaz bir hızla, yüzde 60 oranında artmış! Bu kitlenin yüzde 87’si internete düzenli olarak her gün girerken haftada en az 1 kez girenlerin oranı ise yüzde 9. Günlük ortalama televizyon izleme süresi ise sadece 2 saat 14 dakika!

Kaynak: Milliyet


Veritabanına bağlantı sağlanamadı