5 GHz Wi-Fi Nedir? 5 GHz Wi-Fi Ne İşe Yarar?

Bu aralar bilgisayarlarda ve telefonlarımızda dual-band (çift bant) Wi-fi görüyoruz. 2.4 GHz yerine 5 GHz Wi-Fi görüyoruz. 5 GHz Wi-Fi ne işe yarar? 5 GHz Wi-Fi’ın farkları ve avantajları nedir? 5 GHz Wi-Fi ne demektir? 802.11n ve 802.11ac Wi-Fi ne demektir? Bu yazıda her yönüyle 5 GHz Wi-Fi konusu ele alınacaktır.

Wi-Fi teknolojisi ilk çıktığında seçilebilecek iki sürüm vardı: 802.11a ve 802.11b. Müşterinin basit bakış açısıyla, arada pek fark yoktu. 802.11b üzerinde temellendirilmiş cihazlar genelde daha ucuzdu ve 802.11a’ya göre de kullanıma daha hazırdı. Böylece kısa sürede B seçeneği kullanıcıların standart tercihi oldu.

2.4Ghz’lık bir hıza sahip bu iki sürümün modası ise yavaş yavaş geçiyor ve dijital gürültü problemleri çıkarıyorlar. Şimdilerde ise 5 GHz hızındaki Wi-Fi‘ler yaygınlaşıyor. 802.11n ve 802.11ac olarak bilinen, 5 GHz hız sunan bu cihazların ilk sürümü olan 2009 yılında çıkmıştı ve 600Mbps’e kadar bağlantı hızı vaadediyordu. 2014 yılının ocak ayında sunulan 11ac sürümü ise veri aktarımı hızını 1 Gbps kapasitesine kadar taşıyor, ki bu 11n’in neredeyse iki katı.

5 GHz Wi-Fi’nin Avantajları Nelerdir?

5 GHz hızındaki spekturumların en önemli avantajı tabii ki gelişmiş gürültü azaltma kabiliyetleri. Aynı zamanda çok daha hızlı veri aktarım hızları sağlayan 5 GHz Wi-Fi’larda bağlantı kopması daha nadir yaşanıyor. Dolayısıyla çok daha keyifli bir internet tecrübesi yaşatmakta.

Bilindiği gibi eski tip Wi-Fi’lere birçok şey karışarak parazit yapabiliyordu. Bluetooth cihazları, diğer wirelesslar ve mikrodalga fırınlar gibi. 5 GHz sistemlerde ise kimse sizi rahatsız edemez!

Kısacası, 5 GHz Wi-Fi kullanmak demek, daha az gürültü, parazit, daha yüksek hızlar, daha stabil bir bağlantı ve yüksek batarya ömrü demek. Kullanıcı başka ne ister ki?

Ancak tabii ki 5 GHz Wi-fi kullanmak için bunu destekleyen bir modeme veya dağıtıcıya ve 5 GHz Wi-Fi alıcısına sahip bir cihaza ihtiyaç duyulur. Yani modeminiz 5 GHz Wi-Fi destekliyor ancak akıllı telefonunuz desteklemiyorsa 5 GHz’in sağladığı hıza sahip olamazsınız. Fakat orta ve üst segmentteki çoğu cihazda 5 GHz Wi-Fi artık neredeyse standart hale gelmiş durumda.


Veritabanına bağlantı sağlanamadı