ADSL nedir

ADSL açıkcası paylaşımlı internet demektir. Yani adsl verilen hizmetin kablosunu su borusuna benzetirsek. Ana şebeke hattından verilen suyun sizin evinize yada iş yerinize ne kadar geliyorsa onu vermektir. Burada söyle bir sıkıntı çıkıyor ama alt komşunuz yada yan binadaki hiç sevmediğiniz Hatice abla interneti çok yoğun kullanıyorsa su azalıyor ve sizin internetiniz yavaşlıyor.

Genis bant internet diye de adlandırılan adsl normalde diğer internetlere göre hızında değişiklik gösteren ve kullanım konusunda devamlı Kopmalar yaşanan internet hizmetinin adıdır.

Sağlıklı bir internete sahip olmak istiyorsanız ghdsl ya da Metro Ethernet gibi hizmetler kullanmanız gerekir ama bu hizmetlerin fiyatları adsl ye nazaran çok yüksektir. Ghdsl hizmeti bakır kablo aracılığıyla verilen bir hizmettir ve adsl hizmetine göre daha sürdürülebilir ve paylaşım konusunda paylaşılmayan bir internet hizmetidir.

Ghdsl hizmetini 1 Mb’e 1 Mb ya da 2 Mb’e 2 Mb limitsiz adil kullanım hatası ile alınabilir fiyatları ortalama 300 – 400 tl’den başlamaktadır.

Metro Ethernet hizmeti ise fiber altyapının olduğu bölgelerde ya da bakır kabloların bir araya getirilerek 5 Mb ve üstü hızlarının verildiği bir hizmettir Metro Ethernet Metro Ethernettin ortalama fiyatları 800 – 900 tl den başlayıp alınabilecek hızlarla alakalı fiyatı 10.000’tl lere 20.000 tl kere kadar çıkmaktadır. Metro Etherneti daha çok şirketler tercih etmektedir.

Kısacası internet kullanmak istiyorsanız ve fiyatının uygun olması istiyorsanız adsl hizmeti şu anda verilen en ucuz internet hizmetidır.


Veritabanına bağlantı sağlanamadı