CarrefourSA’de yeni hedef internet

CarrefourSA e-ticarette atağa geçmeye hazırlanıyor. e-ticaret’le ilgili altyapılarını tamamladıklarını söyleyen CarrefourSA Genel Müdürü Hakan Ergin, önümüzdeki yıldan itibaren internetten alışverişe daha fazla ağırlık vereceklerini ifade etti. Ergin yeni satın almalar konusunda ise kapılarının açık olduğu mesajını verdi.

Haber sitelerinin ekonomi editörleriyle bir araya geldiği sohbet toplantısında konuşan Ergin, yeni döneme ilişkin hedeflerini anlattı.

Şimdiye kadar internette alışverişlerde yavaş hareket ettiklerini çünkü altyapının güçlenmesi için beklediklerini söyleyen Ergin, 2018 yılından itibaren ise bu alana yoğunlaşacaklarının mesajını verdi.

E- ticaretle ilgili altyapı çalışmalarının kısa bir süre önce tamamlandığı bilgisini veren Ergin, şöyle konuştu:

“Bu platform oturmadan yatırım yapmamız çok yanlıştı ve şu anda oturuyor. Otomobilin motorunun güçlü olması lazım. Biz motoru daha iyi bir hale getirmeye çalışıyoruz. 2018’in başından itibaren e-ticarette daha iyi olacağız.

E-ticarette Wal Mart sonuçlarını açıkladı ve gelişme gösterdiğini gördü. Kârına bakmıyorlar. Eğer bizim için de ciddi bir e-ticaret varsa, firmanın değeri artıyor. Kârı hemen artmıyor ama verimliliğe bakınca denemeler var. Bu işi iyi yapacağımızı düşünüyoruz.”

YENİ SATIN ALMALAR İÇİN KAPI AÇIK

Geçtiğimiz günlerde Kayseri’deki 11 tane mağazasını Migros’a devredip şehirden çekilen CarrefourSA, yeni satın almalar konusunda ise kapıları açık bırakıyor.

Yeni satın alma konusunda fırsatları değerlendirdiklerini belirten Ergin, “Spesifik olarak ilgilendiğimiz bir yer yok ama radarımız hep açık. Yeni satın almalara her zaman açığız. İyi bir fırsat çıkarsa tabi ki değerlendiririz. Ama bu tamamen teklife bağlı. Birisi gelip yüksek fiyat isterse zaten ilgilenmeyiz. Alıcı olarak kendi cetvelimiz var, ona uyarsa alırız.” dedi.

HİPERMARKETLERİN ROL TANIMI DEĞİŞİYOR

Hipermarket yatırımlarına değinen, bu mağazaların rol tanımlarının değiştiğinin altını çizdi. Ergin, “Hipermarketler zamanın geçirildiği, çocuk alanlarının olduğu ve yemek yenilen alanlar oldu. Biz de yatırımları buna göre revize ettik. Maltepe, Acıbadem, İstinye’de yeni hiperler açtık. Büyük boy ambalajların ve tazenin çok güçlü olduğu marketler haline getirdik. Bunun da karşılığını alıyoruz” dedi.

Türkiye’de çok fazla AVM açıldığını kaydeden Ergin, ” İnanılmaz bir AVM inşaatı var. Dünyada bir AVM yapıldığı zaman yanına AVM yaptırılmıyor. Bizde durum öyle değil, milli servet ziyan oluyor. Biri yepyeni model, biri 2001 biri 2011 model arada fark var. Eski AVM’ler gözden düşüyor. Biz de yeni AVM’lere geçtik ve bunun da faydasını gördük” diye konuştu.

GIDADA TEDARİK SİSTEMİ ÇOK ÖNEMLİ
Gıda fiyatlarındaki artışa da değinen Ergin, Türkiye’de gıdanın fiyatlarındaki yükselişin tarım politikası ile ilgili olduğunu ve sağlıklı işleyen bir tedarik sistemi geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki tarım arazilerinin bölünmemesi konusunun çok önemli olduğuna işaret eden Ergin, “Ne üreteceklerini bilmiyorlar. Köy kahvesinde karar veriyor hangi ilacı kullanacağına. Üretici ile tüketim arasında bir bağ yok. Biz küçük üretici için Tarım Kredi Kooperatifi ile çalışıyoruz. 7 yer var böyle. Bu bölgelerin ürünlerini küçük üreticiden alıyoruz. Yerli tohumu biz veriyoruz. Alma garantisi veriyoruz, gelip bize veriyorlar. Biz de paralarını ödüyoruz. Büyük katkıda bulunuyoruz üreticiler. Diğer zincirler de bunu yapmalı. Tarımın çıkış noktası budur. Bizim gibi bir grubun bu malları dünya sistemine sokmasını konuşuyoruz. Rusya’yı konuşuyoruz ithal etti etmedi mi diye? Carrefour’un üretim merkezi olması Türkiye’nin radara girmesi çok önemli.” dedi.

LUGANO URUGUAY’DAN ET GETİRMEK İSTEDİ

Ergin, “Toplumda gıda fiyatlarının speküle edildiğine dair genel bir algı var. Buna ilişkin yorumunuz ne?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Hep bir eleştiri vardır ‘dalında 1 lira markette 3 lira’ diye. Bu şuna benziyor: Kumaş şu kadar gömlek şu kadar gibi… Meyve-sebzede üretimden son tüketime kadar israf çok fazla. Kimi yüzde 35 diyor kimi yüzde 40. Bu konuda adımlar atılması lazım. Kayıp yüzde 10’lara çekilmeli. Üreticinin tüketimi bilmeden dalda kalan ürünleri vardır, 35-40 olur firede. Her adım düşünülmeli haksız rekabet olmamalı.

Biz vergi veriyoruz. Fiş kesiyoruz. KDV veriyoruz. Başka bir tarafta hiç vergi ödemeyen bir grup var. Bunun sosyal yapısı olduğunu da anlıyorum. Makasın açılmaması lazım.

Mesele besi de pahalı Türkiye’de. Size ilginç bir şey söyleyeyim. Fenerbahçe’nin Uruguaylı eski oyuncusu Lugano beni birisi aracılığı ile buldu ve “Ben Uruguay’dan Türkiye’ye et getirmek istiyorum” dedi. Niye diye sordum. “Burada et çok pahalı ve iyi değil. Uruguay’da ucuz. Bizde hayvanı çok büyük araziye salarız ve hayvan büyüyünce toplarız dedi. Masrafı yok.” dedi.

Lugano et ithalatı için çok düşündü, kolay değildi. Çünkü hayvanlar canlı geliyordu ve bir tane gemi vardı. Dolayısıyla yapamadı. Türkiye’de yeterli besi alanı yok. Bu sebeple biz yıllarca Uruguay’dan et ithal ettik. Türkiye’de mera kalmadı. Birçok şey söyleniyor ama ithal et bunun çözümü değil.

400 M2 ALTINDA SIKIŞMA VAR

Son zamanlarda Türkiye’de en büyük yatırımın yapıldığı alanlardan birinin indirim marketleri olduğunu belirten Ergin, ancak pazarın kaldıramayacağı kadar yeni metrekare geldiğine dikkat çekti.

Ergin, şöyle konuştu:

“Bu nedenle toplama baktığınızda metrekare satışlarında problem olduğunu düşünüyorum. Metrekare satışına o kadar arz geliyor ki biliyorsunuz inanılmaz rakamlar açıklıyorlar. Bu yeni rakamlar sonunda yeni bir kanalizasyona neden oluyor. Birbirlerini etkilemeye başlıyorlar. Hem rekabeti etkiliyorlar hem de kendilerinin etkiliyorlar. 400 m2 altında bir sıkışma yaşanacağını düşünüyorum. Buna çare olarak ise 400 m2 altında gıda dışı satışı artırıp; çünkü bir yerde metrekare satışını yükseltmeleri lazım ve gıda dışı yönetime yönelmeleri lazım.”

Kaynak: Habertürk


Veritabanına bağlantı sağlanamadı