Elektronik imza kullanım talimatnamesi

1. Elektronik imzanızı ve şifresini kimse ile paylaşmayınız.
Bir başkası size ait elektronik imzayı kullanmak istediğinde; adres bilgilerinize, arsa ve ev tapularınıza, dava detaylarınıza, başkasına dava açabilmesine, sizin adınıza ihalelere girmeye ve ihale detaylarını görmesine, size gelen tebligatları incelemesine, banka talimatı vermesine, velisi olduğunuz öğrencilerin bilgilerini vb. size ait birçok bilgileri görmesine ve bunlarla ilgili işlem yapmasına izin vermiş olursunuz.
2.Elektronik imza şifresini unuttuğunuzda yapılacak işlemler.
Elektronik imza şifresi 3 defa yanlış kullanıldığında elektronik imzanız bloke olacaktır. Bloke olan kart için PUK kodu istenmektedir. PUK kodu sayesinde yeni şifre oluşturabilirsiniz. Ancak bunun için alım yapılan firmadan ya da bilgi işlem bölümünden destek alınız.
3. Elektronik imzayı kaybettiğinizde yapılacak işlemler.
İlk olarak elektronik imzanızı kaybettiğiniz için alım yaptığınız firmayı ya da bilgi işlem bölümünü arayarak elektronik imzanızın iptalini sağlayınız. Daha sonra yeni bir elektronik imza için başvuru yapınız.
4. E-imza kullanımındaki sorunlar ve çözümler
İnternet tarayıcılarından Google Chrome’da e-imza çalışmamaktadır İnternet Explorer ya da Mozilla Firefox tarayıcılarını kullanınız.
Java programının bilgisayarda yüklü olması gereklidir. Java.com adresinden güncel versiyonunu yükleyiniz.
E-imza yazılımının bilgisayarınıza yüklü olduğundan emin olun ve kontrolünü denetim masasından sağlayınız.
Bunun dışındaki sorunlarda e-imza firmanızdan ya da bilgi işlemden destek alınız.
E-imza Talimatnamenin telif hakları tarafıma aittir izinsiz değişiklik yapılamaz.