Güvenli İnternet Sıkça Sorulan Sorular

Güvenli Internet Hizmeti nedir?

22.11.2011 tarihi itibarıyla sunulmaya başlanan Güvenli İnternet Hizmeti, müşterilerin isteği üzerine, ücretsiz olarak sunulan çocuk ve aile profillerinden oluşan bir hizmettir. Güvenli İnternet Hizmeti’nden faydalanabilmek için bilgisayarınıza herhangi bir yazılım yüklemenize ihtiyaç yoktur. İstediğiniz takdirde Güvenli İnternet Hizmeti’ni alabilir, profilinizi değiştirebilir veya hizmetten vazgeçebilirsiniz.


Güvenli Internet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

a)Aile Profili: Aile profili dolandırıcılık, uyuşturucu, kumar, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelerin erişilemediği profildir. Aile profilinde aynı zamanda sosyal medya, oyun ve sohbet sitelerine erişilip, erişilmeyeceğini ayrı ayrı seçebilirsiniz.

b)Çocuk Profili: Çocuk Profili sadece pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.


Güvenli İnternet Hizmeti’ni nasıl alabilirim?

Mevcut müşteriler servis sağlayıcılarının Online işlem Merkezi (mobil uygulama dahil) üzerinden veya Müşteri Hizmetlerini arayarak Güvenli İnternet Hizmetinden yararlanabilirler.


Güvenli Internet Hizmeti’ni almak zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti bir zorunluluk olmayıp, talep eden aboneler alabilecek, talep etmeyenlerin Internet erişimlerinde ise mevcut duruma göre hiçbir değişiklik olmayacaktır. Bu hizmeti alıp almama, seçip seçmeme konusunda kullanıcıların rızası esas olup, tam bir özgürlük mevcuttur.


Güvenli Internet Hizmeti profillerinin seçimi ne şekilde yapılacaktır?

Aboneler, Güvenli Internet Hizmeti taleplerini hizmet aldığı İşletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında iletebilir. Ayrıca bu taleplerini servis sağlayıcılarının Müşteri Hizmetleri , bayi kanalı (ancak satış aşamasında) ya da İnternet sitesi aracılığı ile bildirebilir.


Bu uygulama ücretli midir?

Bu uygulama ücretsizdir.


Güvenli Internet Hizmeti’nin seçilmediği durumda ne olacaktır?

Güvenli Internet Hizmetini tercih etmeyen kullanıcının İnternet erişiminde mevcut duruma göre hiçbir farklılık olmayacaktır. Güvenli İnternet Hizmeti’ni seçmeyen kullanıcı zaten kullandığı İnternet hizmetini aynen kullanmaya devam edecektir.


Güvenli internet seçtiğimde bu, evimdeki tüm bilgisayarlarda geçerli olacak mı?

Internet erişiminin aynı yerden sağlanmış olduğu tüm bilgisayarlarda ve aynı interneti kullanan diğer tüm cihazlarda hizmet geçerli olacaktır.


Güvenli Internet Profili Hangi Kanallardan ne sıklıkla değiştirilebilir ?

Abonelere, Online işlem Merkezi (mobil uygulama dahil) Profil Düzenleme sayfasından, mevcut kullanıcı adı ve şifresi ile güvenli bir şekilde kolayca ve ücretsiz olarak profiller arasında istedikleri kadar ve anında geçiş yapabilme ve/veya Güvenli İnternet Hizmeti almaktan vazgeçebilme imkanı sağlanır.


Aboneler profilleri nedeniyle internet sayfalarına erişmediklerinde ne olur ?

Aboneler, profilleri nedeniyle İnternet sitelerine erişemediklerinde Uyarıcı ve Bilgilendirici Internet Sayfasına yönlendirilirler. Sayfada Geçerli profil, Kurum tarafından gönderilen uyarıcı ve bilinçlendirme amaçlı bilgilendirici metinler ve itiraz bağlantısı yer almaktadır. Başvuru ve İtirazların Değerlendirilmesi Aboneler itirazlarını servis sağlayıcılarının web adresinden Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasında bulunan itiraz bağlantısı vasıtasıyla yaparlar. İlgili başvuru ve itiraza ilişkin İşletmeci adı, kullanıcı profili ile alan adı/IP adresi ve port bilgileri, başvuru ve itirazların doğru değerlendirilebilmesi için İşletmeciler tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişin Kurumu’na gönderilir.


DNS ayarlarında yapılması gereken bir değişiklik var mıdır ?

DNS ayarlarının otomatik olarak seçilmesi gerekmektedir.


Ailelerin seçebileceği internet filtreleme sistemleri mevcutken neden yeni bir sistemin hazırlanmasına gerek duyuldu?

Şu anda sunulan mevcut hizmetlerin büyük çoğunluğu ücretli ve belirli kullanım zorlukları içermektedir. Bu konuda vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetler ve istekler doğrultusunda, kullanımı kolay ve ücretsiz olarak sunulacak alternatif bir hizmet olarak “Güvenli Internet Hizmeti” hazırlanmıştır.


Güvenli Internet hizmetinde yasaklı sitelere girenler tespit edilecek Güvenli Internet hizmetinde yasaklı sitelere girenler tespit edilecek midir?

Güvenli Internet hizmetinde kullanıcıların Internet erişimleri hiçbir şekilde tespit edilmeyecektir.