Intranet Nedir? Ne İşe Yarar?

Intranet, bir kuruluşun yada bir şirketin bilgi veya ağ işletim sisteminin herhangi bir bölümünü paylaşmak için organizasyon içinde güvenli olarak Internet Protokolü teknolojisini kullanan özel bir bilgisayar ağıdır.

Intranet’ ler gateway’ ler ile diğer network lere bağlanabilir. Temel oluşturulma amaçları, kuruluş bünyesinde bilgileri ve bilgi işlem kapasitesini paylaşmaktır. Intranet’ ler, şirket(ler) içi tele-konferans uygulamalarında ve farklı birimlerdeki kişilerin bir araya gelebildiği iş gruplarının oluşturulmasında da kullanılırlar.

Intranet’ ler üzerinden HTTP, FTP vb. gibi pek çok protokol uygulamaları çalıştırılabilir. Günümüzde, Intranet’ ler içinde, Web erişimi ile kaynakların kullanımı oldukça yaygındır. Bazı şirketlerdeki Intranet’ lerden, “Firewall” sistemleri üzerinden (bazı emniyet tedbirleri ile), Internet çıkışı da yapılmaktadır. Bu sayede, her iki yönde de ileti trafiği kontrol edilebilmekte ve güvenlik sağlanmaktadır.

Çoğunlukla TCP/IP protokolü kullanılır. HTTP ve ftp gibi uygulama katmanına ait birçok protokol çalıştırılabilir.

Intranet, yetkisiz dış erişimden kendisini koruyan bir güvenlik duvarı ile ağ geçidi aracılığıyla internete bir ağ geçidi sağlayabilir. Ağ geçidi genellikle kullanıcı kimlik doğrulaması, mesaj şifreleme ve organizasyon bilgilerine, işlem kaynaklarına erişmek için off-site çalışanlara yönelik sanal özel şirket agi (VPN) bağlantısı uygular.

Intranet dağıtık bilişim stratejilerini destekler. Intranetin üzerinde kuruluşun bütün faaliyetleriyle ilgili modüller çalıştırılıyorsa ve uygun bir modelleme yapılmışsa kuruluş içinde her şeyin bütünleşik çalıştığı, sistemde kendini denetleme mekanizmaları bulunur. Küresel erişim, multimedya olanakları ve düşük maliyet sağlanmış ve bütün bunların bir araya gelmesi Intranet’i güçlü kılmıştır. Türkiyed’de ki en büyük intranet ağı “Polnet” ile Emniyet Genel Müdürlüğü‘ne aittir.

Intranet nerelerde kullanılır?

1- Çalışma grupları

2- belge paylaşımı

3- Oryantasyon

4- Çalışma grupları

5- Tedarik ve dağıtım ilişkileri

6- Alış-veriş,

7- Destek grupları,

8- Ortak iş programlama alanlarında kullanılabilmektedir.

Kaynak: http://www.nedir.com/intranet#ixzz4pvZohAtP


Veritabanına bağlantı sağlanamadı