Mbps Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet yurdumuz çapında yaygınlaşmaya başladıkça, internet sahibi olma süreçleri ve dikkat edilmesi gereken noktalar da detaylı hale gelmeye başladı.

  • Hız – Mbps: 9 Mbps civarı bir bağlantı ile 480p video’ları takılamdan izleyebilirsiniz.
  • Kota – Gb: 20 Gb’lik bir kota ile 50 saat civarı video izleyebilirsiniz.
  • Adil Kullanım Kotası – Gb: Kotanızın sonuna ulaştıktan sonra bağlantı hızınız düşecektir.

Megabit (Mbps) Nedir?  Ne İşe Yarar?

Megabit ve mbps, internet aboneliğinde farklı paketler için AKK (adil kullanım kotası) ile beraber en ayırt edici değişkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar çoğu zaman megabit, megabyte ve mbps arasında kaybolup bunları sağlıklı bir şekilde karşılaştırmakta ve onlar için en uygun internet tarifesini seçmekte zorluk çekiyorlar. Peki bu terimler ne demek ve hangi tür kullanıcı hangisine dikkat etmeli?

Megabit, Megabyte ne demektir? … Megabit: Megabit 1000 kilobit veya 1000000 bit’e tekabül eden bir bilgi transferi birimidir. Bit’ler iki durumda bulunabilen (0/1), durumları ve diğer bitlerle ilişkileriyle kullandığımız elektronik aletlerde duran bilgiyi (dizi, film, oyun, yazı, programlar) oluşturan ve tanımlayan en küçük veri birimidir. İnternette izlediğiniz diziler ya da gezdiğiniz siteleri, internet bağlantınız üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşan bit’ler sayesinde kullanırsınız.

Akamai‘nın hazırladığı dünyada ülkerinde internet hızı sıralamasında, 2014 yılında Türkiye 5,5 Mbps ortalama bağlantı hızıyla 34. ülke olmuştur.

Bana kaç Mbps internet gerekir?

Hane internet kullanımının büyük bir kısmı izlenen video’lar, diziler, filmler ve dinlenen şarkılardan oluşmaktadır. Videolar’ın kalitesine göre kullandıkları megabyte’lar (1 saat için) ortalama aşağıdaki gibidir;

Video kalitesi İndirilen veri
240p ~150MB
360p ~250MB
480p ~400MB
720p ~850MB
1080p ~1.3MB

Bu verilerle 480p bir dizi izlemek için gereken bağlantı hızını aşağıdaki formülle hesaplayabiliriz:

(400/3600) x8 = 0.88 mbps ya da 880 kbps

Bu durumda 8+ mbps sağlayan bir internet bağlantısı sayesinde bu dizileri takılmadan izleyebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken durum, 8 mbps internet paketlerinin MAX 8 mbps sağladığı, reel kullanım hızının bundan düşük olduğudur.  Bu durumda 8mbps bir bağlantı için 5 mbps civarı bir bağlantı hızı beklemelisiniz.

Şarkılar ise ortalama 2,5-5 Megabayt arası değişmektedir.

8 Mbps’ye kadar bir bağlantıdan 5-6 Mbps ortalamalı bir bağlantı beklemelisiniz.

Bana kaç GB internet kotası gerekir?

İnternet kotaları Megabit değil megabyte/gigabyte üzerinden hesaplanır. Bu bağlamda; 20 gb (20000 megabyte)’lik bir paket 480p’lik 50 saatlik izleme sonucunda bitecektir. Diğer internet kullanımları da dikkate alındığında (mail, facebook, haber siteleri gibi) 20 GB’lik bir kotanın 40-45 civarı izlemeden sonra biteceğini söyleyebiliriz. Kotalı internet paketlerinin popülerliği düşmüş olsa da, her internet kullanıcısının hayatında yeri olan Adil Kullanım Kotası, sınırsız internet paketlerine pratikte sınırlamalar getirmekte, bu yüzden de, en uygun internet paketlerini arayan kullanıcıların bu konuda bilgili olmasını gerektirmektedir.

Hangi internet paketini seçmeliyim?

Sabit ücrete dikkat! Sabit hat ücretinin, paket fiyatına dahil edilip edilmediğine dikkat ediniz.

İnternet pakedinizi seçerken yukarıda bahsettiğimiz değişkenlere ek olarak dikkate almanız gereken bir diğer husus da, sıklıkla internet paketlerine dahil edilen sabit telefon hatlarıdır.  Sabit telefon hattına gerek olmadan da internet sahibi olabilseniz de bu opsiyon da dikkate alınması gereken bir seçenektir.  Bu paketler de önemli olan nokta sabit ücrettir. Sabit ücretin toplam fiyata dahil edilip edilmediğine mutlaka dikkat ediniz. Dahil olmadığı durumlarda paket fiyatınız 10-20 TL arası aratacak, bu yüzden 80 TL’lik bir pakede aylık 100 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz.


Veritabanına bağlantı sağlanamadı